Poznaliśmy mistrzów ortografii - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Poznaliśmy mistrzów ortografii

Dziesiąte Jubileuszowe Dyktando Ortograficzne „O złote pióro” regionu tarnowskiego zakończyło się w Sali Konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Brała w nim udział młodzież szkolna i dorośli.

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w X Tarnowskim Dyktandzie Ortograficznym. Zmagali się w trzech kategoriach. Najlepszymi okazali się Weronika Błaż, Maria Patalas oraz Państwowa Straż Pożarna.
Dyktando odbyło się w Sali Konferencyjnej Auli Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Jego uczestnicy podzieleni zostali na trzy kategorie.
Zmagali się z tekstem przygotowanym przez prof. Bogusława Dunaja. Oto jego fragment: W Koprzywnicy w pokrzyku rozległ się krzyk kszyka. Chudopachołek z Gór Harcu sierpem wyżynał płożące się wyżpiny, z których hożo wynurzył się chyży wyżeł. A nuż znużą muzyka nurzające się w nurzańcach nurzyki. Azaliż przystoi klesze wkładać krezkę na mereżkę, a w komeżce spożywać moroszki?"
Wśród uczniów wygrała Weronika Błaż (I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie). Kolejne miejsca zajęły: Sara Długosz (Publiczne Gimnazjum w Żabnie) i Monika Lachowicz (Liceum Ogólnokształcące w Tuchowie). Maria Patalas okazała się najlepsza w zmaganiach dorosłych. Tuż za nią uplasowali się: Stanisław Gajos i Regina Kołtun. Najlepsi otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Tarnowa.
Z okazji jubileuszu imprezy do rywalizacji ortograficznej zaproszenie zostali przedstawiciele różnych grup zawodowych. W tym gronie najlepiej wypadli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, przed nauczycielami i Urzędem Miasta Tarnowa.
W trakcie dyktanda wykład „Współczesne tendencje w ortografii polskiej” wygłosił prof. Bogusław Dunaj. Wystąpili również uczniowie z Zespołu Szkół Muzycznych. Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych w Tarnowie.
zobacz galerię