Dwanaście medali tarnowskich studentów-wspinaczy - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Dwanaście medali tarnowskich studentów-wspinaczy

Z trzema medalami w klasyfikacji generalnej i dziewięcioma w typach uczelni powrócili tarnowscy wspinacze sportowi z rozegranych podczas weekendu w Lublinie, Akademickich Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie sportu.

Plakat Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej

Dwa z nich wywalczyła zawodniczka Sportivy Tarnów, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Daria Nawój. W eliminacjach boulderingu zajęła ona szóste, ostatnie premiowane awansem do finału, miejsce. W decydującej potyczce zaprezentowała się jednak znacznie lepiej i zdobyła srebrny medal, ustępując pola jedynie Biance Janeckiej z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Tym samym tarnowianka zdobyła złoto w kategorii uniwersytetów.

Z bardzo dobrej strony pokazała się Daria Nawój również w konkurencji na trudność. W eliminacjach uplasowała się na trzeciej pozycji. W dwunastoosobowym finale poprawiła się natomiast o jedną lokatę, kończąc zmagania na drugiej pozycji. Ponieważ zaś przegrała tylko z Zuzanną Mientus z katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, zapewniła sobie kolejne złoto w typie uczelni.

Tuż za podium sklasyfikowana została natomiast Kinga Pałka z MKS Pałac Młodzieży Tarnów, studiująca w Akademii Górniczo-Hutniczej. Czwarta lokata w „generalce” dała jej pierwsze miejsce w kategorii uczelni technicznych. Trzecie miejsce wśród studentek uczelni społeczno-przyrodniczych zapewniła sobie natomiast Daria Tkachova z Akademii Tarnowskiej. Drugą lokatę w tym samym typie uczelni zajął natomiast jej kolega z uczelni, Bartłomiej Podlewski.

Największe nadzieje medalowe tarnowscy kibice wiązali przed startem z konkurencją na czas. Nic jednak dziwnego, skoro wystartowały w niej, studiujące w Akademii Tarnowskiej, siostry Kałuckie. Eliminacje wydawały się potwierdzać te oczekiwania. Wygrała je bowiem Natalia Kałucka, a druga była jej siostra Aleksandra. Zwyciężczyni eliminacji przegrała jednak w ćwierćfinale z Marią Szwed z Akademii Nauk Stosowanych w Lublinie. Jej siostra w półfinale uległa natomiast Agacie Lesiewicz z UMCS Lublin, a następnie pokonała Marię Szwed, co dało jej brązowy medal. Natalia Kałucka zakończyła natomiast rywalizację na piątej pozycji.

W klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych, Natalia Kałucka była pierwsza, a Aleksandra trzecia (w tym miejscu zaznaczyć warto, że rywalizacja w AMP odbywała się na klasycznej drodze, innej niż ta na której tarnowianki, startują na co dzień). Drugie miejsce wśród studentek uniwersytetów zajęła natomiast Daria Nawój. Medalowy plon tarnowskich studentów uzupełniło złoto wywalczone przez Bartłomieja Podlewskiego w kategorii uczelni społeczno-przyrodniczych.

W drużynowej klasyfikacji obejmującej typy uczelni, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn, AZS Akademii Tarnowskiej sklasyfikowany został na drugiej pozycji.